Kraków, miasto turystyczne nad Wisłą. Jak korzystnie wymienić walutę w Krakowie?

Kraków to bez wątpienia najpiękniejsze miasto w Polsce, dla wielu turystów z kraju i zagranicy to obowiązkowy punkt na mapie, który warto odwiedzić. Turyści przybywający do Krakowa z zagranicy, chętnie korzystają z miejscowych kantorów i dokonują wymiany walutowej, najczęściej wymieniając euro i dolary. Sporo kantorów w Krakowie, zwłaszcza tych, które specjalizują się w wymianie walut dla turystów, nie oferuje zbyt korzystnych kursów walut. Warto zwrócić uwagę na ceny w internecie i porównać je z kursami walut w kantorze, można dzięki temu zaoszczędzić nawet kilka procent na jednorazowej wymianie. Powołując się na ceny walut ze strony internetowej kantoru, mamy możliwość negocjacji, jeśli kurs na stronie jest lepszy niż przy okienku. Wiele kantorów w Krakowie oferuje również ceny hurtowe walut, może to być dla nas korzystne wymieniając jednorazowo większe kwoty.

Jeśli wymieniliśmy już nasze euro, funty lub dolary możemy rozpocząć zwiedzanie miasta. Zwiedzanie Krakowa zwykle zaczyna się na Starym Mieście i prowadzi utartymi ścieżkami: Kościół Mariacki, Sukiennice, trakt królewski, Wawel, a także dawna dzielnica żydowska na Kazimierzu.

Najsłynniejszy kościół Krakowa oraz jedna z najważniejszych atrakcji przy Rynku Głównym, przyciąga przede wszystkim wygrywanym z kościelnej wieży hejnałem oraz imponującą sylwetką. Kościół Mariacki wzniesiony jeszcze przed lokacją miasta i wytyczeniem Rynku Głównego kościół, swą obecną formę zawdzięcza głównie wielkiej przebudowie z lat 90-tych XIV wieku. Imponujące, asymetryczne wieże oraz wieniec kaplic, które otaczają gotycką bazylikę – oto najbardziej charakterystyczne cechy kościoła Mariackiego. Zachwyca też kościelne wnętrze, w którym można zobaczyć m. in. polichromie Jana Matejki oraz gotycki ołtarz Wita Stwosza.

Zamek Królewski oraz sąsiadująca z nim katedra to najważniejsze obiekty na terenie Wzgórza Wawelskiego. To również wizytówki Krakowa i najcenniejsze pamiątki z czasów, gdy miasto to pełniło rolę stolicy państwa polskiego. Królewska rezydencja kusi dziś renesansowym dziedzińcem i wspaniałymi wnętrzami, z kolei katedra - dawne miejsce koronacji polskich władców - zachwyca imponującą kolekcją dzieł sztuki sakralnej oraz nagrobków, będących wspaniałymi dziełami z czasów renesansu. Krypty, w których spoczywają polscy władcy, wieża kościelna ze słynnym Dzwonem Zygmunta - oto kolejne atrakcje, którym warto w tym miejscu poświęcić swą uwagę.

Sukiennice były jedną z najważniejszych instytucji miasta - tu bowiem koncentrował się handel. Pierwsze Sukiennice, które powstały w XIII wieku, gdy Krakowowi nadano prawa miejskie, były dwoma rzędami kamiennych kramów, tworzącymi uliczkę na środku Rynku. Oba jej końce zamykano na noc kratą, by trzymać złodziei z daleka. Murowane, zadaszone Sukiennice powstały w XIV wieku – ich ślady w postaci ostrołukowych arkad po bokach są widoczne do dziś. Handel w Sukiennicach był istotnym źródłem dochodów miasta – zgodnie z królewskim przywilejem przyjezdni kupcy sukienni mogli sprzedawać swój towar tylko w tym miejscu.

Krakowski Kazimierz został utworzony przez samego króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Przez wiele stuleci był osobnym miastem królewskim, ważnym dla historii Polski. W XX wieku został nieco zaniedbany, ale potem rozkwitł na nowo i przyciąga swoim niezwykłym pięknem coraz więcej osób. Kazimierz słynie też jako ważne miejsce w historii Żydowskiej. Żydzi zostali tam przesiedleni w XV wieku decyzją króla Jana Olbrachta, pod wpływem fali konfliktów i nietolerancji. Powstała w ten sposób oddzielna dzielnica Kazimierza, oddzielona od reszty miasta murem. Szybko stała się ona ważnym ośrodkiem kultury Żydowskiej w Polsce i na świecie, tak urodziło się wielu wybitnych naukowców, pisarzy, polityków. W XIX wieku natomiast Kazimierz został włączony do Krakowa jako nowa dzielnica. Pod względem ilości odwiedzających Kazimierz konkuruje już nawet ze Starym Miastem i zdaje się też, że wygrał z nim jeśli chodzi o ilość kawiarni, klubów i restauracji. W sercu dzielnicy, przy ulicy Starowiślnej 56, znajduje się kantor wymiany walut Goldfinger. Warto zapoznać się z ofertą na stronie internetowej kantoru kantor-krakow.pl, wybierając się do Krakowa i mając na uwadze wymianę waluty. Zawsze możemy liczyć na atrakcyjny kurs wymiany oraz negocjacje przy wymianie większej kwoty.

<< Blog | Kantor Kraków Goldfinger
zamknij